A e din qka dmth " KLOSHAR "

Shko poshtë

A e din qka dmth " KLOSHAR "

Mesazh  Admin prej Fri Jan 15, 2010 9:08 pm

Ta kuptojmë drejt termin “klloshar”

A e dini çfarë nënkupton termi “klloshar”?

Sikur disa shprehje të tjera që kanë hyrë në gjuhën shqipe, si barbarizma, kemi edhe disa shprehje të tjera që kanë marrë krejtësisht një kuptim tjetër. Ta zëmë termi “klloshar” ka një kuptim krejtësisht tjetër nga ajo se si e kuptojmë ne. Kemi edhe aso shprehje si p.sh. fjala “idiot” nënkuptojmë si person i “poshtër”, mirëpo kjo fjalë ka kuptimin e personit me inteligjencë zero, të një personi të pa ditur.
Fjala “klloshar” rrjedh nga fjala latine “clopus” që hyn në gjuhën frënge si “clochard”, që nënkupton personat endacak, lypsët e rrugëve, rrugaqët etj. Në gjuhën angleze ky term për herë të parë është përdorur nga shkrimtari Hemingway në një libër në vitin 1940.
Pra, meqenëse tani kemi sado pak informacione për këtë term, duhet të kemi kujdes në përdorimin e kësaj shprehjeje dhe mos ta përdorim pa vend.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 54
Join date : 15/01/2010
Age : 25
Location : Skenderaj.

http://argjendd.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi